Andhra Pradesh Legislative Council


A.P.Legislative Council - Local Authorities' Constituencies

List of Contesting Candidates and their Affidavits

Name of the Constituency

 

Name of the Candidate

Party Affiliation

         

1

Srikakulam Local Authorities

1

Tankala Babjee

Indian National Congress

2

Sinthu Sudhakara Rao

Telugu Desam

3

Gorle HariBabu Naidu

Independent

         

2

Vizianagaram Local Authorities

1

Appikonda Sriramulu Naidu

Telugu Desam Party

2

Vasireddy Varada Rama Rao

Indian National Congress

         

3

Visakhapatnam Local Authorities

1

Kidari SarveswaraRao

Indian National Congress

2

Dadi Veerabhadra Rao

Telugudesam

3

Kumara PhaniVarmaKakarlapudi

Independent

4

Jerripothula SankaraRao

Independent

         

4

East Godavari Local Authorities

1

Gidugu RudraRaju

Indian National Congress

2

China RajappaNimmakayala

Telugu Desam

3

Venkata Rama  Reddy Padala 

Independent

         

5

West Godavari Local Authorities

1

Ch.GangaBhavani (KambalaGangaBhavani)

Indian National Congress

2

Mallula Laxminarayana

Telugu Desam Party

3

Baliboyina Venkateswara Rao(B.V.R)  

Independent

         

6

Krishna Local Authorities

1

Ilapuram Venkaiah

Indian National Congress

2

Yalamanchili VenkataBabuRajendra Prasad   

Telugu Desam Party

         

7

Guntur Local Authorities

1

Thelukutla GopalaVenkata Krishna Reddy  

Indian National Congress

2

Nimmakayala Raja Narayana

Telugu Desam

3

Dr.RayapatiSrinivas

Indian National Congress

         

8

Prakasam Local Authorities

1

Gurrala VenkataSeshu

Indian National Congress

2

Vallepu Raghavulu

Independent

         

9

Nellore Local Authorities

1

Venkatasesha Reddy Chitturu

Indian National Congress

2

Bommireddy Raghvendra Reddy

Independent

         

10

Chittoor Local Authorities

1

K.Jayachndra Naidu  

Indian National Congress

2

B.N.Rajasimhulu @ Dora Babu  

Telugu Desam Party

3

R.Reddeppa Reddy

Independent

         

11

Kadapa Local Authorities

1

Putta Narasimha Reddy

Indian National Congres 

         

12

Anantapur Local Authorities

1

Palle Raghunatha Reddy

Telugu Desam Party

2

Yellareddigari Sivarami Reddy

Indian National Congres

         

13

Kurnool Local Authorities

1

Tirumala Srinivasulu

Indian National Congres

2

P.Radhakrishna Rao 

Telugu Desam

         

14

Mahbubnagar Local Authorities

1

S.Jagadeeshwar Reddy, S/o.Thimma Reddy

Indian National Congress

2

S.Jagadeeshwar Reddy, S/o. Laxma Reddy

Independent

3

Revanth Reddy Anumala 

Independent

         

15

Medak Local Authorities

1

V.Bhoopal Reddy

Indian National Congress

2

Tenugu Satyanarayana

Independent

3

P. Narayana

Independent

4

M.Yadagiri Reddy

Independent

         

16

Nizamabad Local Authorities

1

Venkat Rama Reddy Reddygari

Indian National Congress

2

Shameem M.D.@ Shakeel

Independent

         

17

Adilabad Local Authorities

1

Arigela Nageshwar Rao

Telugu Desam

2

K.Premsagar Rao 

Indian National Congres

3

Bharath Waghmare

Independent

         

18

Karimnagar Local Authorities

1

Chalmeda Laxmi NarsimhaRao 

Indian National Congress

2

Chennadi Sudhaker Rao

Telugu Desam Party

3

N.Laxman Rao

Telangana RashtraSamiti

         

19

Warangal Local Authorities

1

Gandra Venkata Ramana Reddy 

Indian National Congress

2

Chada Suresh Reddy 

Telugu Desam

         

20

Khammam Local Authorities

1

PotlaNageswarRao  

Telugu Desam

2

Bhatti VikramarkaMallu

Indian National Congress

3

Gokinepalli Venkateswar Rao 

Independent

         

21

Nalgonda Local Authorities

1

Nethi VidyaSagar

Indian National Congress

2

Chinthala Somanna

Independent

3

Banda Narender Reddy

Independent

4

Dr.Mynam Raja Mohan Rao

Independent

©copyright G.A.(Elections).Dept 2006
Design provided by G.A(Elections).Dept